קורסים קיימים לעיצוב אתרים

מה לומדים במסגרת קורסים קיימים לעיצוב אתרים?

האינטרנט מורכב מכמות בלתי נתפסת של אתרים, מיליארדים על גבי מילארדים של אתרים  קיימים כאשר רבים נוספים מידי יום. כל אתר חדש שעולה לאוויר כולל עיצוב ברמה כזו או אחרת – החל מאתרים קטנים ופשוטים ועד לאתרי ענק של חברות גדולות, אתרי שופינג, אתרים ממשלתיים ועוד. עיצוב אתרים הוא תחום נרחב שנוגע בכל אתר ואתר.  מדובר בתחום המתפתח כל הזמן, תחום שיש בו אלמנטים אומנותיים, שיווקיים וטכניים. קורסים קיימים לעיצוב אתרים מכשירים מעצבים חדשים, מוסיפים ידע וכלים למעצבים וותיקים ובוני אתרים.

קורסים קיימים לעיצוב אתרים
קורסים קיימים לעיצוב אתרים

עיצוב אתרי תוכן

ישנם קורסים קיימים לעיצוב אתרים אשר מתמקדים מאוד בעיצוב אתרי תוכן. מדובר באתרים בעלי תוכן כתוב רב שמטרתם בעיקר לעניין את הגולש בחומר הכתוב. אתרים אלו יכולים לכלול כמובן גם תוכן נוסף במגוון מדיות אך הפוקוס העיקרי כאן הוא אכן – התוכן הכתוב. השפה העיצובית תהיה פשוטה יחסית והלימודים יתמקדו בעקרונות עיצוב אתרים בסיסיים. במסגרת קורסים אלו לרוב המעצבים ילמדו להשתמש גם בשפות תכנות כמו פוטושופ ופלאש. עבור מעצבי אתרים בתחילת דרכם, זאת המדרגה הראשונה בה הם יעלו בבואם להכנס לתחום עיצוב האתרים. קורסים מסוג זה לרוב קצרים יחסית לקורסים מורכבים יותר.

עיצוב אתרים אינטראקטיביים

השלב הבא בלימודי עיצוב אתרים מעבר לאתרי תוכן פשוטים הוא עיצוב אתרים איטראקטיביים. אתרים אלו לא מתמקדים רק בתוכן כתוב ומדיות שונות אלא כוללים אינטראקציה של הגולש מול האתר. הדוגמא הנפוצה ביותר לאתרים מורכבים היא אתרי קניות שכוללים גם מערכת הזמנות אונליין. מעצבי אתרים שמעוניינים לעבוד מול עסקים גדולים וחברות משמעותיות בהחלט יקבלו תועלת רבה מקורס שכזה. במסגרת קורס עיצוב אתרים אינטראקטיביים ילמדו תוכנות עיצוב מורכבות כמו Dreamweaver שמאפשרות לעצב אלמנטים מרשימים מאוד לאתרי אינטרנט.

קורסים קיימים לעיצוב אתרים בפלטפורמה ספציפית

מעבר לקורסים כלליים המלמדים עיצוב אתרים ישנם קורסים המיועדים למעצבים שרוצים ללמוד עיצוב אתרים בתוכנה מסוימת. כך למשל, קורסים לעיצוב תבניות בוורדפרס (פלטפורמה לפניית אתרים בה נבנו כשליש מכל האתרים בעולם) הפכו למאוד מבוקשים בשנים האחרונות. קורסים אלו מיועדים למי שרוצה להתמחות בתוכנה אחת מסוימת או להעשיר את הידע המקצועי שלו בתחום ולהוסיף כלי נוסף בו יוכל להשתמש.

עקרונות העיצוב השיווקי

קורסים קיימים לעיצוב אתרים יכללו לא רק תוכנות עיצוב שונות ושפות תכנות מסוימות אלא גם את עקרונות העיצוב השיווקי. המטרה העיקרית של אתר אינטרנט היא כמובן למצוא חן בעיני הגולשים מספיק זמן כדי להשאיר אותם באתר. ככל שגולש ישאר באתר זמן רב יותר כך יש סיכוי גדול יותר שהוא יתעניין במה שיש לאתר להציע. כשמדובר באתרים של עסקים יש חשיבות גבוהה מאוד לעיצוב שמתחשב בעקרונות השיווק האינטרנטי.

ישנו הבדל בין שיווק בעולם "האמיתי" לבין שיווק אונליין. האינטרנט "דובר" שפה עיצובית מסוימת וחווית המשתמש באתר נגזרת לא אחת מהשפה העיצובית שנבחרה עבור האתר הספציפי. בקורס עיצוב אתרים ישימו דגש על נקודות אלו וילמדו מעצבי אתרים איך לקחת בחשבון את חווית המשתמש. דוגמא טובה לכך היא למשל הפונט בו המעצב בוחר להשתמש באתר. מדובר באלמנט קטן ונדמה שחסר משמעות רבה אך כאשר הפונט לא נוח לקורא, בצבע שלא מאפשר קריאה נעימה של כותרות למשל הסיכוי שהגולש פשוט ימשיך הלאה מאוד גבוה. על מעצב גרפי ללמוד ולהכיר את הנקודות החשובות הללו ולכן, קורסים קיימים לבניית אתרים יכללו גם שיווק ברמה כזו או אחרת.

איך לבחור קורס עיצוב אתרים?

קורסים בתחום עיצוב האתרים מוצעים על ידי מכללות ויחידות לימודי חוץ של רוב האוניברסיטאות בארץ. כמו כן, ישנם לא מעט קורסים קיימים לעיצוב אתרים שניתן לעשות אונליין מבלי להגיע לכיתת לימוד.

  1. רמת הקורס וידע קודם – כאשר בוחרים קורס עיצוב אתרים חשוב קודם כל להבין את רמת הקורס והאם נדרש ידע קודם כדי להשתתף בו. ישנם קורסים שלא דורשים כל ידע קודם (כמובן שגישה לאינטרנט, יכולת ללמוד תוכנות חדשות ויכולת תפיסה עיצובית בסיסית נדרשת בכל רמת קורס) וישנם קורסים למעצבים מתקדמים יותר.
  2. תוכנית הלימודים – קורסים קיימים לעיצוב אתרים מציעים לא רק רמות שונות של הכשרה אלא גם אלמנטים ספציפיים כמו עבודה עם תוכנה כזו או אחרת, למידה של שפת תכנות אחת או יותר ועוד. חשוב להבין מה המטרה הסופית – האם לעבוד בתחום כמעצב אתרים מקצועי ברמה גבוהה או לקבל כלי נוסף בעולם בניית האתרים למשל.
  3. המרצים – קורסים לעיצוב אתרים מועברים על ידי מעצבי אתרים מקצועיים. למרות זאת, כדאי לבדוק מי האנשים שעומדים מאחורי הקורס ומה ההכשרה והניסיון שלהם. הדבר חשוב במיוחד כשמדובר בקורסים אונליין כי למעשה כל אחד יכול להציג את עצמו כמומחה בתחום כזה או אחר ולהעביר קורס וירטואלי.
  4. התעודה – ישנם תחומים בהם תעודה מקצועית חשובה מאוד ויש חשיבות מכרעת למוסד הלימודים המעניק את התעודה וסוג התעודה שמתקבלת בסיום הלימודים. כאשר מדובר בקורס עיצוב אתרים בדרך כלל, לא מדובר בחשיבות גבוהה במיוחד. המטרה היא לרכוש כלים לעיצוב אתרים שיאפשרו למעצב להקים תיק עבודות ולעסוק בתחום. בבואו להכנס לשוק העבודה, המעצב יבחן על ידי איכות העבודה שהוא יבצע בפועל כאשר התעודה שלו פחות עקרונית לרוב המעסיקים.

כמה זמן אורך קורס עיצוב אתרים?

משכו של קורס עיצוב אתרים משתנה בהתאם לרמת ההתמקצעות שהקורס מציע. ישנם קורסים קצרים מאוד של חודשים ספורים שמאפשרים רכישת ידע בסיסי בעיצוב אתרים. קורסים אלו מיועדים בעיקר למעצבים מתחילים שרוצים להכנס לתחום מבלי להשקיע זמן וכסף רב בקורס נרחב יותר. קורסים מסוג זה מתאימים גם לבוני אתרים שרוצים להוסיף גם עיצוב לארגז הכלים שלהם. עבור מעצבי אתרים שמעוניינים בהכשרה נרחבת יותר קיימים קורסים ברמה גבוהה יותר עם תוכנית לימודים נרחבת יותר. קורסים אלו נמשכים לרוב בין חצי שנה לשנה אקדמית.

Lemon Design
Lemon Design
למון דיזיין הוא אתר תוכן המספק מידע אודות עיצוב אתרים